Kas ir līdzestība? Līdzestība ir produktīva pacienta un ārstniecības personas sadarbība, kas balstīta uz savstarpēju cieņu, uzticēšanos un ieinteresētību pozitīvā ārstēšanas rezultātā gan no slimnieka, gan ārstniecības personas puses. Taču nereti līdzestību var veicināt arī pacienta ģimenes locekļi un sadarbība ar farmaceitu. Līdzestība ir abpusēja sadarbība starp ārtsniecības personu un pacientu, ko ietekmē dažādi faktori. No vienas puses ir ārstniecības personas sniegtā informācija pacientam un pacienta ieinteresētība par savu veselību un spēja uzklausīt. No otras puses ir ārstniecības personas prasme veidot kontaktu, un pacienta vēlme ieklausīties un risināt savu problēmu. Līdzestība ir būtiska jebkuras saslimšanas ārstēšanā.
Līdzestība podologa praksē:
Ieaudzis nags
Podologs nodrošina pacientam visu nepieciešamo informāciju par ieauguša naga ārstēšanu akūtā stadijā un mājās.Pacientam ir jāapzinās riski, kas ir iespējami, ja pacients neievēro podologa dotos norādījumus par ieauguša naga pilnīgu izārstēšanu. Pacientam, pēc izglītojošas informācijas saņemšanas, ir svarīgi zināt, ka pēc akūta naga valnīša iekaisuma novēršanas, lai neveidotos recidīvi (atkārtota naga ieaugšana), ir nepieciešams izārstēt brūci pilnībā. Pacients lieto podologa rekomendētus pārsējus, skalo un pārsien brūci mājās. Regulāri ierodas pie podologa, lai kontrolētu brūces pareizu sadzīšanu. Pēc brūces sadzīšanas, lai nags pareizi veidotos, ir nepieciešama regulāra pēdu aprūpe. Tāpat nepieciešams ievērot norādījumus par apavu pareizu izvēli. Nepieciešamības gadījumā ir jānēsā ortozes un jāapmeklē ortopēds.
Varžacis un kārpas
Tikai speciālists var noteikt vai ādas veidojums ir kārpa vai varžacs, jo ārstēšana un profilakse ir atšķirīgas. Ja tā ir varžacs (rada ilgstošs regulārs spiediens uz vienu un to pašu punktu – parasti pēdu deformācijas), tad varžacs vienmēr atjaunojas kopā ar ādas raga slāņa veidošanos, ir jālieto ortozes atspiediena vietās, kā arī jāpiesaista ortopēds, lai novērstu spiedienu no vietas, kur veidojas varžacs. Ja tā ir kārpa (papilomas vīruss), tad nepieciešams kārpas vīrusu likvidēt, sadarbībā ar dermatologu, kārpu saldējot, taču pēc saldēšanas griezties pie podologa, lai likvidētu hiperkeratozi virs kārpas, ja nepieciešams saldēšanu atkārtot līdz āda atguvusi dabisku veselas ādas svītrojumu.
Anatomiski nepareiza nagu forma
Tie var būt nagi ar izmainītu augšanas virzienu. Šo problēmu var atrisināt, ja ir sadarbība ar tehnisko ortopēdu un regulāru pēdu aprūpi. Naga formu iespējams uzlabot aptuveni pēc 1 gada sadarbības ar podologu, kur pēdu aprūpe ir vismaz reizi divos mēnešos.
Hiperkeratozes uz pēdu ādas, plaisājoši papēži
Pēc regulāras pēdu aprūpes reizi divos mēnešos, pacientam mājās ir jālieto pēdu krēms 2x dienā (no rīta un vakarā). Bez līdzestības (podologa un pacienta sistemātiska, savstarpēja sadarbība), veiksmīgs rezultāts nebūs sasniedzams. Tāpat ādas sabiezējumi (hiperkeratozes) uz pēdām var liecināt par pēdu deformāciju, kur nepieciešams piesaistīt tehnisko ortopēdu, lai izlīdzinātu spiedienu uz pēdas atbalsta punktiem.